Hírek

A középiskolákban zajló, úgynevezett inkluzív oktatási projektek alakulásáról tartanak kétnapos, nemzetközi konferenciát a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karán Hajdúböszörményben. A csaknem nyolcvan fő részvételével zajló rendezvényen a vendéglátók mellett szlovák, lengyel és cseh szakemberek osztják meg ezzel kapcsolatos tapasztalataikat.

Tudományos munkájuk támogatásához a Debreceni Egyetem 13 fiatal kutatója nyerte el idén a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Bolyai János Kutatási Ösztöndíját. Az oklevelet hagyományosan a szeptemberi Bolyai-napon vehetik át a nyertesek.

A régió fejlődését meghatározó folyamatok álltak a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar nemzetközi konferenciájának középpontjában. A XIII. Interdiszciplinaritás a régiókutatásban – Gazdaság – Társadalom – Menedzsment című kétnapos rendezvényen több mint száz kutató mutatta be tudományos eredményeit 17 szekcióban, a humán- és társadalomtudományok, a gazdaság- és jogtudományok területén.

A Debreceni Egyetem a multidiszciplináris szemléletét állítaná a vízmegtartás szolgálatába – hangzott el szerdán az I. Debreceni Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Fórumon. Az egyetem konferenciáján a vízhiány következményeiről, a vízmegtartás kihívásairól és a jó gyakorlatokról tárgyaltak vízgazdálkodási, természetvédelmi, mezőgazdasági és ipari szereplők részvételével. Az Élő Környezetért Felelős Minisztérium államtitkára bemutatta a kormány új környezetvédelmi stratégiáját.

A fenntartható, intelligens műanyagok előállításában is kulcsszerepe lehet annak az új elemzési módszernek, melyet a Debreceni Egyetemen dolgoztak ki a polimerek vizsgálatára. A Természettudományi és Technológiai Kar kutatóinak új, neurális hálóval ötvözött algoritmusa ráadásul jóval gyorsabb és olcsóbb a jelenleg használt eljárásoknál. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos sorozatának legújabb riportjában.

A nyílt tudományhoz, a kutatástámogatáshoz, a kutatási integritáshoz, valamint a tudománykommunikációhoz kapcsolódó aktuális kérdéseket vitatták meg az Egyetemi Könyvtárigazgatók Kollégiumának kiemelt szakmai fórumán a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtárban. A HUNOR munkacsoport célja egyebek mellett a tudományos kutatómunkát segítő szakmai együttműködések erősítése volt.

Az élelmiszeripari ágazatok kihívásairól, marketing-innovációkról és -stratégiákról, valamint az élelmiszer-gazdaságban megjelenő fogyasztói bizalom hosszú távú fenntartásának lehetőségeiről tanácskoztak a vállalati-kereskedelmi és a tudományos szektor szakemberei. A Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Karának Gazdálkodás Konferenciáján a legújabb fogyasztói trendek bemutatása mellett megoldási javaslatokat is kínáltak az innováció érdekében.

Súlyos aszályhelyzet, csökkenő terméshozamok és romló exportkilátások jellemzik a hazai búzatermesztést – hangzott el a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara, valamint az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság által szervezett idei búzatanácskozáson. Kelet-Magyarországon az átlagos csapadék alig 10 százaléka hullott le tavasszal, ami már az őszi vetésű kalászosokat is veszélyezteti.

A mesterséges intelligencia, az ipari digitalizáció, az egyetemi-ipari együttműködés, valamint a startup-ökoszisztéma legújabb trendjeit és fejlődési irányait ismerhették meg a Debreceni Egyetem Informatikai Kar kutatói a Sencsenben rendezett Chinese-Hungarian AIM csúcstalálkozón, Kína egyik legdinamikusabban fejlődő technológiai és innovációs központjában. A látogatás nyomán a jövőben széles körű szakmai együttműködés épülhet ki a DE IK és a sencseni-hongkongi innovációs és akadémiai térség szereplői között.

Tizenhárom egészségtudományi és öt társadalomtudományi témájú dolgozat olvasható abban a nemrég online megjelent kötetben, melyben az Egészségtudományi Kar hallgatói által a Tudományos Diákköri Konferencia legutóbbi kiírására elkészített kutatások kaptak helyet. A kötetbemutatón több egyetemista személyesen is bemutatta tudományos munkájának eredményeit.